Heshtja.info.ms

Albanian Portal Download all for Free

Poezi Dashurie Post New Entry

view:  full / summary

disa fjal te urta

Posted by WebMaster on January 5, 2012 at 5:35 AM Comments comments (7)

 

Mos ndalo duke kerkuar ate qe do…mund te perfundosh duke dashur ate qe gjen.

 

Nese per tan boten ti je nje person, dije se per nje person ti je bota!

 

Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

 

Nese do ta dije sa shum te dua do te ulje syte qe te mos shihje sa me ben te vuaj.

 

Shpirt, cdo minute me ty eshte jete e vertete, cdo minute pa ty eshte shprese per te jetuar.

 

Kur njeriu dashuron nuk ka frike…

 

Miqesia e vertete nuk e njeh ziline dhe dashuria e vertete nuk i njeh nazet…

 

Qesh me Dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj…

 

Ne dashuri teper nuk eshte Mjaft….

 

Dashuria nuk eshte uje qe tretet mbi dhe, por ajo eshte nje zjarr qe te djeg kudo qe je…

 

Ruaje dashurine e vertete se ajo te vjen njehere ne jete…

 

Dashuria eshte det gjithkush mund te zhytet por ai(ajo) qe nuk di not mund edhe te mbytet…

 

Dashuria e pare ka me shume nektare…

 

Dashuria eshte nje arme qe te vret pa krisme…

 

Jeta eshte nje lule, prej saj kurre mos u ndaj se dashuria eshte mjalti i saj…

 

Ndaleni dhimbjen,sundoni jeten dhe besoni ne enderrat tuaja se ato nuk ju genjejne…

 

Mos u dorezo,cdo gje vdes,vdes jeta e jeton vdekja,vdekja e pret vdekjen,jeto jeten

 

Mos ndalo duke kerkuar ate qe do…mund te perfundosh duke dashur ate qe gjen.

 

Nese per tan boten ti je nje person, dije se per nje person ti je bota!

 

Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

 

Nese do ta dije sa shum te dua do te ulje syte qe te mos shihje sa me ben te vuaj.

 

Shpirt, cdo minute me ty eshte jete e vertete, cdo minute pa ty eshte shprese per te jetuar.

 

Nese do te me gjuash ne zemer..shikoje mire shenjestren, aty je ti!

 

Leri buzet e mija te takojne te tuat, syte tane sapo u takuan.

 

Do doja te isha nje pike loti qe te lindja ne syte e tu… te jetoja ne faqet e tua dhe te vdisja ne buzet e tua.

 

Kur dikush te do mos shiko se sa, por shiko se si..

 

DASHURIA LIND NGA URIA, RRITET NGA USHQIMI DHE VDES NGA NGOPJA.

 

Shpesh deti flet me fjale te largeta, thote gjera qe askush si di, vetem kush di te degjoje mund te kuptoje, por ti degjo zemren time do te te thote: TE DUA ….TE DUA PERJETESISHT!

 

Me dashuro, me nje dashuri te zjarrte si deshira per te jetuar e per te vdekur; me dashuro me nje dashuri te embel si lenda qe nderton endrrat: eshte gjithcka qe kerkoj ti!

 

E shkruajta te dua ne rere, e fshine dallget, e shkruajta ne qiell, e fshine rete, e shkruajta ne zemer, do mbetet perjete.

 

Te dua, pa ditur si, kur dhe nga! Te dua pa paragjykime dhe mendjemadhesi. Keshtu te dua, sepse nuk mundem te te dua ndryshe!

 

Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar

 

Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

 

Nese cdo here qe mendoj per ty, do te binte nje yll, qielli do te vdiste nga vetmia.

 

Te dua..nuk e di si, as prej sa, as prej nga…Te dua pa probleme dhe krenari; te dua ne nje menyre qe vetem une mund ta konceptoj.

 

Largesia eshte armiku i vertete i te dashuruarve…por eshte dhe a qe me shume nga te gjithe na ben te ditur se sa duhemi…

 

Pash ne qiell qe mungonte nje yll, u ktheva rastesisht mbrapa dhe te pash ty.

 

Ndonjehere endrrat behen realitet, por me ty, realiteti u be nje enderr.

 

Nese ti nuk do te kishe emer, do te te therrisja Dashuri, dhe nese dashuria nuk do te kishte emer do ta therrisja me emrin tend.

 

Nese do te zbuloja rrugen per tek zemra jote, do te fshija cdo gjurme per te shmangur kedo qe mund te me ndiqte pas.

 

Do te mesohem me mosqenien tende, do t’u them njerezve qe “ishte fati”, do te dij te shtirem i lumtur….kushedi a do te jem ne gjendje t’i them zemres sime qe mbaroi!

 

Kur me dhe dashurine zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturine.

 

A qe behet per hir te dashurise eshte pertej te mires dhe se keqes.

 

Dashuria plotesohet kur dy shpirtra bashkohen ne nje frymemarrje te vetme.

 

Nese dikush te sheh me lote ne sy, duaje sepse ka frike se mos te humbet.

 

Kur te bije shi, dil nga shtepia…dhe leri pikat qe bien te te prekin…jane puthjet e dashurise qe prej shume kohesh kam dashur te t’i jap.

 

Te pres jashte botes…aty ku realiteti behet magji…te pres aty ku urrejtja behet dashuri…ku lotet kthehen ne rreze dielli…te pres aty ku le krenarine pergjithmone…te pres aty ku zemra ime sdo te vuaj me!

 

Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 

Dashuria e vertete eshte kur zemra dhe mendja jote thone te njejten gje.

 

Pasuria nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur.

 

Je fjala qe me vjen pas. Je zeri qe i jep force gjithe mendimeve te mia.

 

Nese dashuria do te kishte ze, zemra ime do te kendonte perjete.

 

Emocionet e dashurise jane ethe te shpirtit, kur te shoh vdes nga te ftohtet..brrr..uvaaa….

 

Mora nje trendafil dhe per te mos e lenduar e vendosa ne zemren time.Tani ta dhuroj ty qe je dashuria ime e pafund.

 

Me duart e mia do te desha te te qoja ne parajse, por kur te shoh, je ti qe me sjell parajsen ne mendje.

 

Eshte e veshtire t’u thuash njerezve qe do “Te dua”, kur e di qe keto fjale mund te te bejne ta humbesh pergjithmone.

 

A qe behet per dashurine eshte pertej te mires dhe te keqes.

 

Do desha te shkrihesha ne trupin tend, si bore ne diell, per te reshkitur embelsisht pergjate shpatullave te tua dhe per t’u zhdukur vetem pasi te te kem peshperitur sa shume te dua.

 

Syte e tu si te nje maceje jane per mua nje gervishtje ne zemer.

 

MOMENTET E BUKURA NUK I NDJEN KUR I JETON, POR VETEM KUR I KUJTON ME NOSTALGJI….

 

Kam besuar se kam dashur shume persona…por vetem tani qe te humba kuptova qe je njeriu qe vertet dua …..je ti….. Te dua!

 

Nese do te me duhet te zgjidhja mes teje dhe jetes time do te te zgjidhja ty, sepse je ti jeta ime.

 

Dashuria, nga te gjitha pasionet, eshte me e rrezikshmja…sepse sulmon njekohesisht, koken, zemren, dhe trupin…

 

Dashuria triumfon mbi gjithcka, por jo mbi varferine, dhe dhembjen e dhembeve…

 

Nje deklarate dashurie, eshte si fillimi i nje loje shah: pasojat jane te pallogaritshme…

 

Asgje nuk i sherben dashurise, me shume sesa largesia…

 

Per cdo km largesi, dashuria shtohet…

 

E vetmja fitore e mundur, ne dashuri…eshte ikja…

 

Dashuria s’eshte gje tjeter, pervecse bindja e gabuar, qe disa femra jane ndryshe nga te tjerat…

 

Dashuria ka te drejte te jete, e poshter dhe genjeshtare kur eshte e “sinqerte”!

 

Per te qene te lumtur ne dashuri, nuk eshte nevoja te jemi te verber: mjafton qe nganjehere, te mbyllim syte…

 

Dashuria eshte fatkeqesia me e bukur, qe mund te na ndodhi…

 

Ne dashuri, te gjithe meshkujt jane hajdute: e duan akoma me shume nje femer, nese ajo eshte e tjeterkujt…(dhe anasjelltas)

 

Dashuria eshte e verber, thuhet: po cudi sa mire dallon, nje unaze te arte, nga unaza e pavlere…

 

Semundja me e perhapur e syve…eshte dashuria, me shikim te pare…

 

Dashuria mundet shume, paraja mundet gjithcka me perjashtim te dashurise!

 

Nese cdo here qe mendoj per ty, do te binte nje yll, qielli do te vdiste nga vetmia.

 

Te dua..nuk e di si, as prej sa, as prej nga…Te dua pa probleme dhe krenari; te dua ne nje menyre qe vetem une mund ta konceptoj.

 

Largesia eshte armiku i vertete i te dashuruarve…por eshte dhe a qe me shume nga te gjithe na ben te ditur se sa duhemi…

 

Gjeja e fundit qe kujtoj eshte imazhi yt me ate te kapur prej dore qe dilnit nga jeta ime….pas kesaj…asgje…

 

Mos e fshij embelsine tende, sepse te jesh e ndjeshme nuk do te thote te jesh e ‘dobet’ por te kesh nje zemer qe rreh me fort se te tjeret.

 

Ti me the per te te harruar, por une kam qen aq i harrueshem sa qe kam harruar per te te harruar…

 

Dashuria eshte si nje zjarr qe te djeg brenda. KUJDES!!! Mos e shuaj kurre!

 

I tha dashuria miqesise: pse ekziston ti kur jam une? Miqesia u pergjigj: Per te mbushur me nje buzeqeshje atje ku ti le lot.

 

Kur linde ti binte shi…nuk ishte uje, ishin engjejt qe qanin sepse kishin humbur yllin e tyre me te bukur.

 

Nqs do te jesh i lumtur per nje cast, Rebelohu! Nqs do te jesh i lumtur per gjithe jeten, Fal!

 

Largesi eshte per dashurine ashtu si era eshte per zjarrin. Shuan ate te voglin por ushqen ate te madhin.

 

Nqs enderron vetem, eshte thjesht nje enderr, nqs enderron cift, eshte realitet qe fillon.

 

Dashuria ime per ty do te mbaroje atehere kur nje piktor i verber do te arrije te pikturoje zhurmen e nje petali trendafili qe bie mbi toke ngadale.

 

E dua dashurine, sepse eshte lumturi, ndonese te jep ndonjehere trishtim, por prape eshte e bukur, sepse eshte DASHURI.

 

Nje puthje krijon nje histori te bukur dashurie, por poezia e ben te pafund!

 

Cfare eshte tjeter nje puthje: Vec nje apostrofe e kuqe mes fjaleve TE DUA!

 

Te duash eshte te zgjedhesh, te puthesh eshte sigla e zgjedhjes!

 

Puthje te njejta nuk ekzistojne, cdo puthje ka shijen e vet!

 

Jane te embla fjalet e tua por jane me te embla puthjet qe i vodha buzeve te tua!

 

E cfare eshte nje puthje? Nje sekret i thene ne goje, nje cast te pafund qe ka feshferimen e nje blete midis luleve.

 

Eshte me e lehte te japesh nje puthje se sa ta harrosh ate

 

Puthjet nga puthjet shume ndryshojne, por puthjet e tua te embla do te jene pergjithmon.

 

Nje fjale na liron nga te gjitha peshat dhe dhimbjet e jetes, a fjale eshte DASHURI

 

Ne fund te fundit nuk vlen te shpikesh “te pamunduren”…e lehte per t’u thene, e veshtire per t’u bere…k gje e komplikuar quhet DASHURI!

 

S’kam zemer nga sermi,s’kam zemer flori,por kan nje zemer te paster qe te don vetem ty

 

Dashuria te verbon,prandaj nuk me sheh ti dot

 

Sikur djalli te falet dhe engjelli te mallkoj,sikur deti te behet i kuq si vena,ateher mund te me dalesh ti nga zemra

 

Nese me don me t’vertet me telefo shpejt,para se t’vij tjetri n’zemren time dhe t’harroj krejt

 

Sikur nji dite te ishte pergjithmon ateher ate dite dua te ndodhem me ty

 

Nese nji top rere ty ne puthje do te kishte dhuruar,une do te kisha dhuru t’gjith Saharen

 

Sikur te isha une ti dhe ti une, ateher do e kuptoje qe te dua shume

 

Nese une do te telefonoja ty sa her qe per ty mendoj,ateher c’do 5 min do hapje tel

 

Nese ti nuk don veten,nuk mund te duash as njerzit rreth teje

 

Nese ti do ishe lot,s’do kisha qar kurr,nga frika mos te te humbas

 

Nese dashuria esht e verber….Si me gjeti mua ateher?

 

Nese dashuria do ishte krim,ne te dy do ishim persona me ne kerkim

 

A nuk je i lodhur?Se po vrapon ore te tera ne mendjen time

 

Me mir nje dashuri e shkurter me perfundim te mire,se sa nje dashuri pa fund ne jet te veshtir

 

Dashuria esht si zog qe kendon ne zemren e c’do personi

 

Dashuria e vertet nuk njeh keqkuptime

 

Flutura nuk fluturon do pa flet,Ariu i bardh s’jeton dot pa akull ne det,une pa ty s’jam e qet

 

Jeton nje Clown ne zemren time,shume i vogel por i vecant,qeshen,qan,kendon,kercen,nese ndjehesh keq dhe don te qash mund t’vish ta maresh

 

S’ka rruge pa fund,s’ka dete pa thellesi,s’ka gje ta ngushelloj zemren time der kur t’vish ti

 

Dashuria esht e veshtir,dashuria te vret,vetem me ty ndjehem e qet

 

Dashuria ka kemb e dhemb sepse mund te te kafshoje dhe te ik

 

Nëse më do, dua që ta dish se jo nuk je i vetmi

 

Dashurija eshte si era e nxehte

 

Pa puthje ska dashuri..

 

Dashuria eshte shanca qe ia jep dikujt per me ta thy zemren..por qe shpreson qe nuk do ta beje..

 

Nese me duhet qe te zgjedh ne mes frymemarrjes dhe teje une do te shfrytezoja frymemarrjen time te fundit qe te te them TE DUA..

 

Xhelozia lind me dashurine po nuk vdes gjithmone bashke me te…

 

Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme…

 

Dashuria ben boten te rrotullohet ose e thene ndryshe

 

Menyra me e mire per te dashuruar eshte te dashurosh sikur s’ke qene lenduar asnjehere

 

Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur

 

Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s’e thone dot kurre

 

Kurre mos ji i friksuar ti thuash dikujt qe e do, ata mund te ta thyejne zemren, por ti mund te thyesh te tyren nqs nuk ja thuaj

 

Dashuria sheron njerezit, te dyja palet, edhe ata qe e japin dhe ata qe e marrin

 

Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh, ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh e cila eshte gjithcka!

 

 


fjal te urta

Posted by WebMaster on January 5, 2012 at 5:35 AM Comments comments (1)

 

Fjalë të Urta për Dashurinë

 

Te kerkojsh me arsye rrugen tek dashuria, eshte njesoj si ta kerkosh diellin me qiri!”

“Dashuria eshte i vetmi pasion qe nuk duron as te kaluaren as te ardhmen!”

“Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe zhdervjelltesine!”

“Dashurine e paster si loti, mos ia fal cdo idioti!”

“Dashuria e ngre personin prej nje vetedije te ngushte dhe e ben moter me te gjitha vuajtjet e njerezimit!”

“Dashuria e zjarrte eshte si fantazmat, te gjithe flasin per te, ‘e askush se ka pare!”

“Dashuri do te thote kurre te mos thuash “ME FAL”!

Dashuria? Ne fillim fjal te medha, pastaj fjale te pakta e ne fund fjale te shumta !

Te dashurosh do te thot te duash nje tjeter me shume se veten !

“Dashuria ofrohet si buka, si uji, si liria…

Dashuria kerkohet si ajri, si zjarri, si shpetimi…”

“Ata qe vdesin duke dashuruar jane deshmore!”

“Njeriu eshte i humbur nese nuk e gjen veten ne dashuri!”

“Dashuria e vertete eshte dhurate fatale, pa parashikime dhe pa litime!”

“Pse flet per dashurine sikur tregon perralle?A mund te tregohet muzika me fjale?

“Kur duam dike per virtytet e tij, nuk eshte dicka e vecante, por kur fillojme ta duam per mangesite, atehere kjo eshte dashuri!”

“Dashuria s’ka peshe,pervec kesaj:Te duash edhe me shume!”

“Te duash nje ore, kjo eshte shprehi e kafsheve; nje dite -vecori e njeriut; gjithe jeten- e engjujve.Por te duash gjithe jeten vetem nje qenie, kjo eshte dhunti e Perendise.”

Nuk i ngjan me asnjeres qe kur te dua.

Asnje dashuri nuk eshte e sinqerte,pervecse dashuria per ushqimin.

Nuk mund te kete nje zhgenjim te thelle kur nuk ka nje dashuri te thelle.

Dashuri e paster eshte ajo qe nuk pergjigjet.

Dashuria ben te kaloje kohen,koha ben te kaloje dashurine.

Dashuria eshte si fati,nuk i pelqen qe ta ndjekesh.

Nje nate dashurie eshte nje liber i lexuar.

Do te te harroj vetem atehere kur nje piktor i verber te pikturoje zhurmen e nje petal trendafili qe bie ne dyshemene e kristalte te nje keshtjelle qe s‘ka ekzistuar kurr.

Ndersa une do te harroj vetem atehere kur i njejti piktor te pikturoje zhurmen e midhjeve ne fund te oqeanit Paqesor o zemra ime.

Dashuria e kote eshte denim nga denimet me te medhaja!”

“Dashuria eshte flaster qe vendoset ne plagen e jetes!”

“Dashuria eshte ngacmim i shoqeruar me idene e nje te jashtme”

“Xhelozia dhe dashuria shkojne dore per dore, dhe se bashku sjellin dhimbje!”

“Dashuria e sundon mbreterine e saj pa shpate!”


Poezi Histori

Posted by WebMaster on November 9, 2011 at 6:15 PM Comments comments (0)

 

Fjalët e asaj shoqe

më piklluan shumë,

dhe prej asaj dite

mora vendimin unë.

Kur të pysin

pse vdiq në rini,

thuaj se e helmoj

e shkreta dashuri.

Kur të pysin pse

vdiq e re,

thuaj se i dashuri

e ka thirr në dhe


Dashuria e par

Posted by WebMaster on November 9, 2011 at 6:15 PM Comments comments (0)

 

Kur u dashuruam

ishim në shkoll,

kurr nuk kam menduar

që egziston ndarja jon.

Në takimin e par

me the duke qeshur,

kthehu se te dashuroj

të shof se si je veshur.

Për fat te keq

isha veshun zi

dhe atë fjal të vetme

ma shprehe dashurin.

Në takimin e fundit

më the me lot në sy,

më përqafo fort e dashur

se zdo të shof më ty


Te Dua

Posted by WebMaster on November 9, 2011 at 6:15 PM Comments comments (0)

 

 

Ajo lule që s’ka erë, s’ka vlerë.

- Bukuria për një herë, dituria për gjithherë.

- Bukuria pa dituri - dru i thatë pa stoli.

- Çdo lule ka erën e vet.

- Gruaja e bukur e vera e ëmbël - farmak për zemër.

- Lisi i njomë - hieja e gjithkujt.

- Mendja e zbukuron njeriun

- Mos i var maces zile.

- Nuk këndon bilbili kur i vë sorrën pranë.

- Pritet petku sipas shtatit.

- Sipas kohës vishet


Te Dus Shum

Posted by WebMaster on November 9, 2011 at 6:10 PM Comments comments (1)

 

nje pjes te shpirtit ma ke kput e mke lan nvetmi me vujt mke than zoti trujt

pse krejt shpirtin sma ke mar edhe zemra tme ishte ndal pse mke lan te gjall ata

sy sy te zi me lan ne vetmi ata sy sy te zi ishin krejt tradhti

 

 

 


Poezi 2011

Posted by Lulja on November 6, 2011 at 9:10 PM Comments comments (0)

 

Djali: Zemer, duhet te bisedojme.

 

Vajza: Agon, cka deshiron te thuash.

 

Djali: Ka ndodhur dicka...

 

Vajza: Cka? Cka nuk eshte ne rregull? A eshte dicka e keqe?

 

Djali: Nuk dua te te lendoj zemer.

 

Vajza: *Mendon* o Zot, shpresoj te mos me ler...une dua aq shume.

 

Djali: Zemer, a je aty?

 

Vajza: Po, jame ketu. Cka eshte aq me rendesi?

 

Djali: Nuk jam i sigurt se a duhet ta them...

 

Vajza: Ti vec me ia fillove, pra te lutem me trego...

 

Djali: Une po largohem...

 

Vajza: Zemer per cfar je duke folur? Une nuk dua qe ti te me lesh, une te dua.

 

Djali: Jo ashtu, une jam duke u shperngulur diku larg.

 

Vajza: Nuk mund ta besoj kete.

BABAI (Ngre telefonin tjeter i nderpren & bertet i mllefosur FIONA! Cfar te kam then per bisedat me djem?!!!... Largohu nga telefoni i mallkuar!! Dhe leshon ndgjusen)

 

Djali: Wow, babai yt tigellon shum i mllefosur

 

Vajza: Ti e din se si behet ai por une nuk dua qe ti te shkosh.

 

Djali:A do te ikje me mua.

 

Vajza: Zemer, ti e din qe do ta beja, une do te beja cdo gje per ty, por nuk mundem...Ti nuk e din se cka do te ndodhte po te ikja. Babai im do te me vriste.

 

Djali: *I pikelluar* Ne rregull eshte...Une te kuptoj...ma merr mendja...

 

Vajza: *Duke menduar* Nuk mund ta besoj se cka po ndodh.

 

Djali: Dua te te jap dicka sonte, sepse do te nisem ne fluturimin 1-80 ne mengjes, keshtu qe kam nevoj te te shoh tani.

 

Vajza: Ok do te ik & te takoj ne park.

 

Djali: Ok takohemi atje pas 20 minutash.

 

(Ata takohen ne parkun e afert, te dy perqafojne njeri tjetrin. Dhe ai i jep nje shkrim)

 

Djali: Ja kjo eshte per ty. Mua me duhet te shkoj.

 

Vajza: *Lot* (Fillon te qaj)

 

Djali: Zemer, mos qaj ti e din qe un e te dua..Por une duhet te shkoj.

 

Vajza: Ok (Fillon te ec).

 

(Ata kthehen ne shtepi. Dhe Fiona fillon ta lexoj letren qe ai ia dha.)

Thot...

 

"Fiona,

Ti sigurisht tanime e din se une po shkoj, e dia se do te ishte me mire po te shkruaja nje leter qe ta spjegon te verteten se sa une kujdesem per ty. E verteta eshte se une kurr nuk te kam dashur, une te kam urryer aq shume, ti je bushtra ime dhe kurr mos e harro kete. Mua kurr nuk me kan interesuar gjerat tua,kurr nuk kam dashur te bisedoj me ty dhe te jem me ty.Ti me te vertet nuk e ke iden se sa une te urrej.

Tani qe po shkoj mendova se ti duhet ta dish se une te urrej, bushter. Ti kurr nuk ke bere gjen e duhur dhe nuk ke qen aty. Mendoj se kurr nuk do te urrej dikend aq sa te urrej ty. Dhe nuk dua te te shoh me deri ne fund te jetes, nuk do te me mungojn puthjet e tua,nuk dua te perqafohemi si me pare. Nuk do te me mungosh te premtoj. Ti kurr nuk e ke pasur dashurin time dhe mbaje ne mend kete. Bushter ruaje kete leter sepse mund te jete gjeja e fundit qe ke nga une. Une te urrej aq shume. Nuk do te lajmrohem bushter...Mirupafshim.

Agoni

 

(Fiona fillon te qaj, e hudh letren ne shport & qan me ore te tera)

...Kalon nje dite, ajo eshte e pikelluar, e depresionuar dhe ndihet aq e vetmuar...Ateher marr nje telefonat...

 

Shoqe: Si po ndihesh?

 

Vajza: Nuk mund ta besoj se ndodhi kjo...une mendiva se ai me dashuron.

 

Shoqe: Oh, reth asaj.Agoni me la nje porosi para disa ditesh. Ai me porositi te te them te shikosh ne xhepin e palltos tende ose ashtu dicak...

 

Vajza: Umm...OK.

 

(Ajo gjen nje cope leter ne xhepin e saj.)

 

THOT:

Zemer shpresoj ta gjesh kete para se ta lexosh letren time. E dija se babi yt mund ta lexoj, prandaj ndrrova disa fjale...

Urrejtje = Dashuri

Kurr = Gjithmon

Bushter = Zemer

Nuk do te = Do te

...shpresoj te mos e kesh marr seriozisht ate sepse une te dua me gjith zemren time dhe ishte shume e veshtir te te le per kete arsye deshta qe ti te ikesh me mua...

Agoni

 

Vajza: O Zot eshte nje leter...Agoni me dashuron. Duhet ta ket leshuar ne xhepin tim kur me perqafoi. Nuk mud ta besoj se sa e marr jam.

 

Shoqe: OK por une po ik...Lajmrohu me vone.

 

Vajza:*E lumtur* OK une do te jem ne shtepi duke pritur qe zemra ime te me lajmrohet.

 

FIONA ndez televizionin...

(Lajmet) Eshte rrezuar nje aeroplan. Me shume se 47 djem te rinje vdiqen, ende jemi ne kerkim te mbijetuarve...Kjo eshte nje tragjedi qe kurr nuk do te harrohet. Ky aeroplen ishte fluturimi 1-80...ishte duke shkuar ne drejtim te nje shkolle per djem.. thot gazetarja".

(Ajo ckyc televizionin... 3 dite me vone,ajo ben vetvrasje, pershkak se Agoni ishte i vdekur & ajo nuk kishte arsye pse te jetonte...)

...Nje dit me vone cingrron telefoni. Nuk lajmerohet askush.Ishte Agoni ai u lajmerua per te len nje porosi. "Eshte Agoni, ma merr mendja se nuk je ne shtepi, u lajmrova te te tregoj se jam gjalle. Me iku aeroplani sepse duhet te takoja edhe nje her te fundit.Pra shpresoj se nuk je merakosur. Do te qendroj perfundimisht.

...Pas disa ditesh Agoni kuptoi se Fiona ishte e vdekur keshtu qe edhe ai beri vetevrasje!!!!!


Poezi Shoqja

Posted by WebMaster on October 20, 2011 at 11:45 AM Comments comments (25)

 

E di se te kam shoqe

E di se shok me ke

Por keshtu e beri Perendia

Ne mes nesh hyri dashurija

Ndoshta s`te pelqej

Ndoshta te nervozoj

Por ta them te drejten

SHUM TE DASHUROJ

Esht marri per mua

E di se gabova

Shoqen qe e pata

E DASHUROVA.

Je enderra qe shikoj cdo nate!

Je vdekja qe do me marre nje dite!

Je drita qe me ndihmon te shikoj!

Je e vetmja arsye per te cilen jeto!  :S


Mos me tradhto

Posted by WebMaster on October 11, 2011 at 2:45 PM Comments comments (0)

 

Duke te pritur lotet me jane shterr, eja te lutem mos mi len vitet pa pranver, ne gjume kur bie shoh endrra nate per nate, eja te lutem jepi fund ksaj pritje te gjate

 

Te lutem më thuaj qe me don pse kaq shum me mundon Pse Po’ tallesh ti me mua eshte gabim qe une ty TE DUA.

 


Te Dua

Posted by WebMaster on October 11, 2011 at 2:45 PM Comments comments (0)

Edhe sonte nje nate si te gjitha te tjerat,un jam vetem e ti je larg,nuk po me duket shume ndryshe,po mendoj nje kohe te bukur qe kisha me ty,po me bje ngadale nje lot ne syte e mi,po me duket se nata po me vret dhe me duket se mengjesi sdo me gjeje,jam vetem ne nje dhome dhe muret me duket se po me hane nuk e di se si,po zemra po me qan,nuk e di qa ndodhi as se pse se di,di vetem se ti per mua quhesh e vetmja dashuri,jam lodhur shume moj jeta ime me kane mbetur vetem kujtime nuk e di se pse e kam kaq te veshtire kur e di se ti je mire,do doja te te kisha prane te ishim dhe njehere si me pare,te te kisha ne krahet e mi dhe te te shikoja ne sy,te te puthja me shume mall dhe pak ta shuaja kete zjarr,kete zjarr qe po me djeg,kete mall qe po me vret,lotet qe po me shkaterrojne dhe kujtimet qe me lendojne.te dua dhe kete e di mire,sa te madhe e kam kete deshire edhe njehre ne kete jete te te them te dua vertete,te ti puth ata dy sy qe me mungojne aq sa as vete se di,do doja edhe njehre te ishim bashke te te kisha ne krahe,te te shtrengoja fort dhe te zhdukesha pastaj nga kjo bote,te vdisja dhe me te mos isha veq edhe njehere te te kisha ta shohesh edhe ti lotin tim dhe te dish qe je shpirti im,te dua perjetesisht moj zemra ime e vogel.vertete me ka marre malli per ty shume,dhe po e kujtoj me lot gjdo moment qe ishim bashke se ka qene koha me e mire e jetes time,te dua te dua.

Perjetsisht

Posted by WebMaster on October 11, 2011 at 2:45 PM Comments comments (0)

 

Me lot te percolla per ne mergim… Me lot e me entuziazem se do te kthehesh shpejt…

Me shpres vazhdoja ditet e mallkuara qe kur shkove….?

Nuk e mendoja se s’do te ktheheshe më, se mendoja se do te ket penges tjeter ne dashurin tone pos largesis së pafundme.

Me lot me le,me lot………

Vallë mendimet e të tjerve të tunden dashurin ndaj meje, apo nuk ndiheshe i dashuruar, po pse nuk me tregove se nuk je ne gjendje të vendosesh per veten.

Ndjeja frik, vërtet friksohesha se do te te humb qe kur u nise ne horizontin e pafundem, ne te mallkuarin mergim,e ndjeja se te kam humb qysh ne castin kur u pershendetem per her te fundit.. Paska qen mir te te thoja LAMTUMIR.

Mallkuar qoft ai qe ndarjen ton e paramendoi aq leht, mallkuar.

Vendosi aq leht te te largoj nga un, valle cfar me mungonte mua. Ndoshta isha asgje ama kisha nje shpirt qe te donte PERJETSISHT, arsyje kjo qe pranova te jetoja per pak koh edhe larg teje, se e dija se pa ty sdo te mundem pa ty.

Per ty vendosa te jetoj e mbyllur ne vetmin e perjetshme derisa te ktheheshe e te me beje nuse ashtu sic e ënderroja gjithmon,te pakten keshtu me thoje se do te me marresh nuse me krushq e tupana, se do te me marresh edhe ne fund te botes, e un isha aq e vendosur te vija edhe ne ferr me ty, isha e vendosur te jetoja me nje njeri kaq te pavendosur si puna jote.

U largove nga un aq papritur, aq rrembyeshem.

Do te denoj ndergjegjia jote mos harro, do te denoj jeta se DIKUR, DIKUJT ia fike te gjitha ëndërrat


Ishte

Posted by WebMaster on October 11, 2011 at 2:45 PM Comments comments (0)

 

Endem si nje i verber ne endrrat e mia. Me nuk me mbet as edhe nje rreze drite mbi tempullin e epsheve te dashurise.

Endrra me eren e detit e kjo qetesi e kesaj nate te zbrazet me shpjerin atje, ku ti humbe ne vorgullat reres si nje perendi me krah te zinje.Valet heshtin edhe pse e qajne ate te shkret shkemb por nuk flasin, fjalet e tyre u zhduken nga kristali i shpirtrave mekator ate dite. As dielli nuk me shikon me, a thua pse djej aq shume ftoft edhe kur ai me rri prane, pse qielli eshte i skuqur si syte e nje te dehuri sikur bota dot marr fund.

Gjithqka do te duhej te perfundonte ate qast por ishte deti qe heshti dhe nuk i morri te gjitha, qe gjithqka te mbetej si nje arke e pavlere e varrosur thell ne shpirtin e erret te tij, por na la te vazhdonim rrugen e humbur.

Ishte dite vere, ishte dite mrekullie ajo, e e keta engjuj demon me shtyjne te e kujtoj si dite zie e te falem para tyre. Por edhe sikur gjith’ uje i kesaj bote te me versulej, e era shtrig te me perplaste apo ata te me vrisnin une dashurin do ta ruaj, do ta ruaj si mekatin me te bukur, si thesarin me te shtrejt e ate dite do e kujtoj, gjithmon sa here qe jeta ime kerkon lumturi…


Poezi Jeta

Posted by WebMaster on October 10, 2011 at 9:40 PM Comments comments (1)

 

Jeta ka shum dhibje ,,

por ka edhe shum gezim,,,

gezimi dhe hidhrimi

ndahet dy pjes,,

por ndarja esht gjeja me e keqe ne bot,,

 

Nëse e don me shpirt dikan ajo te shkatrron

dhe gjithnjë te len bres heshtje dhibje dhe lot

por jeta prap vathdon,,

por kujtimet nuk i harron ,,

 

Zemra e kërkon

syri nuk e she

lotet pikojn nga

darja qe shpirti

ta djeg veç kujtim te jet


Poezi Dashurie

Posted by WebMaster on October 10, 2011 at 9:35 PM Comments comments (1)

 

1. Së paku 15 njerëz në botë ju duan në njëfarë mënyrë.

2. Pa ty, dikush ndoshta nuk do të mund të jetoj.

3. Çdo natë dikush mendon në ty para se të flej.

4. Dikush për të cilin/ën as që din që ekziston të dashuron.

5. Kur mendon se ke bërë kabim të madhë, së paku diçka e mirë del nga ai gabim

6. Së paku pesë njerëz në botë të duan aq shumë sa që do të jenë në gjendje të vdesin për ty.

7. Arsyeja e vetme që dikush do të të urrente është vetëm e vetëm se ai dikush dëshiron të bëhet sikur ti

8. Buzëqeshjet tua mund t'i sjellin lumturi shumë njerëzve tjerë.

9. Për dike ti je gjithçka në botë.

10. Je i/e veçantëë dhe një. Kurrë më nuk do të ekzistoj dikush tjetër si ti! "


Poezi

Posted by WebMaster on October 10, 2011 at 9:35 PM Comments comments (0)

Shpesh ndodh te shumë çifte që ndarrja të zgjasë më gjatë se vet lidhja në dashuri. Edhepse njëri nga partnerët nuk e do më tjetrin, gjen arsye të stilit, "nuk dua ta lëndoj". Thjesht i frikohet ndjenjës së fajësisë dhe me këtë mendon se bënë punë të madhe duke vazhduar që ta mbaj lidhjen të paralizuar. Në të shumtën e rasteve kjo është ndarje më e dobët e mundshme, dhe një gjë të këtillë vërtet nuk e merriton njeriu me të cilin i ke ndarë madje së paku edhe një muaj të vetëm të jetës sate. Shumë më tepër ka për ta çmuar vendosmërinë tënde atëherë kur të kthjellët dhe kupton se vërtet vërtet ka mbetur shumë pak në atë lidhje, se sa një ditë papritmas të vetëdijësohet se pikërisht ju jeni personi që ia keni shkatërruar jetën ngase e keni mbajtur lidhjen të paralizuar vetëm duke aktruar!

Ndarje Dashurie

Posted by WebMaster on October 10, 2011 at 9:35 PM Comments comments (0)

 

Edhe kur më s'ka arsye partnerët tashmë të distancuar nga dashuria për njëri tjetrin, mes vete fjalosen rreth asaj se kush e ka filluar fjalosjen! Kur më s'ka dashuri, irriton prekja e partnerit. Tashmë diçka shtyer të ndërrojnë gjërat që kanë qenë urë lidhëse me partnerin, madje qoftë ajo edhe ndërrimi i vetëm i e-mail adresës. Papritmas konstatoni se keni krijuar lidhje dashurie me njeriun e huaj për ju!

 

Në anën tjetër në atë zbrazëti shpirtërore ju shfaqet personi nga e kaluara e juaj apo ndoshta dhe dikush tjetër që momentalisht ua tërhjek vëmendjen. Nëse tashmë vëreni këto shenja në vete apo te partneri, duhet të filloni të mendoni se koha është që të zgjedhni rrugën më të mirë të mundshme për lidhjen tuaj dhe t'i vendosni pikë të gjitha marrëzive. Natyrisht se asnjëherë nuk është keq të shpëtoni një lidhje me personin që dikur për ju ka qenë gjithçka, por në anën tjetër nuk e vlen të mundoheni nëse tashmë një kohë ndiheni të paralizuar në atë lidhje.

 

 

 

Si të organzoni ndarjen nga partneri

 

1. Zhdukja e qetë

 

Mënyrë më e zakonshme e ndërprerjes s lidhjes është ajo e ngadalshme, e qetë duke u larguar gradualisht dhe duke shpresuar se partneri do t'ju harroj apo do ta gjej dikë tjetër. Si arsyetim gjeni se jeni shumë të zënë me punë, smundeni të dilni etj. Kështu bëni gjithçka që me partnerin tuaj ta mbani distancën. Nuk lajmëroheni në telefon, e ndërroni numrin etj. Duhet të kihet parasysh se kjo metodë funksionon vetëm te lidhjet e shkurta, që kanë zgjatur vetëm 2-3 muaj.

 

2. Ndarja sy më sy

 

Shumë psikologë pajtohen se mënyra më e mirë e ndarjes është kur të ulet çifti sy më sy dhe qetë, por me vendosmëri i sqarohet partnerit se asgjë personale kudër nuk keni, mirëpo problemi është se lidhja nuk funksionon. Lamtumirë, dhe mos lini ura prapa vetes. Kjo është mënyra më e mirë për ta liruar edhe partnerin.

 

3. Gënjeshtrat

 

Është zgjidhje e vështirë, por ndonjëherë gënjeshtra është më e mirë se realiteti i hidhur. P.sh është më mirë të shpikni diçka dhe të thuani se: " kam gjetur dike tjetër dhe dua të jem me të" se ta thuani të verëtetën e hidhur të llojit:" më me dëshirë do të fleja në shtallë se sa të hy sërish me ty në shtratë". Nëse përcaktoheni të zgjedhni gënjeshtrën që është e lehtë dhe për të cilën edhe partneri do të kuptoj se nuk është arsye e vërtetë, duhet të jeni të vendosur. P.sh: "nuk jam i gatshëm të obligohem", apo "dua të përcaktohem për karierë në punë". Shumë vështirë e ka partneri që të mos i pranoj këto arsyetime.

 


Poezi Dashurie Ndarje

Posted by WebMaster on October 10, 2011 at 9:30 PM Comments comments (36)

 

Nese sme do me

Eja dhe ma thuaj

Nje shpirt qe ka vuajtur

Prape do te vuaj.

Do lendosh nje zemer

Qe brenda te mban

Do vrasesh nje shpirt

Qe per ty po qan.

Do humbesh nje dashuri

Qe te deshi pafund

Do fusesh ne dhe, nje njeri

Qe jeten ta kushtoi ne maksimum

 

 

 

Lexo këtë mesazhë që del nga shpirti im

e në me do ruaje si kujtim

Grise nëse s’më do, bëje cop e therime,

po ta dish bashkë më të ke thyer zemrën time

 

 

 

 

Te dua gjithmon

Sa her ne endrra shoh

Nje princesh simpatike

Me duket si kur e njoh

Madje e kam edhe mike

Ajo me beri ftese

Ti beja vec shoqeri

Por i erdhi ne kujtese

Qe me mua kish ren n’dashuri

Un s’jam familje mbreti

As princ sisha vertet

Se di cfar tek un gjeti

E m’tha: te du perjet

E embel dhe e bukur

Buzqeshjen mu ma fal

Vallzova me nje flutur

Me nxorri mu shum mallll

 

 

 

 

un skerkoj prej teje tme duash shum

vetem qerekun e asaj sa te dua un!

ndoshta jetoj pak se jeta rrjedh si lum

ku i dihet jetes ndoshta sjetoj edhe shum.

me dit apo vite por sa te jetoj

veq teje zemra ime kurr sdo dashuro

 

 

 

 

Zemra kullon gjak

syri pikon lot

zemra ta ka thene

syri sta thote dot.

goja vjell renkime

shpirti mbjell trishtim

goja seshte trime

shpirti eshte trim

guximi te thote te dua

frika se pranon

nuk pyet kjo per ndjenjen

dashurin se tregon.

kur frika dhe guximi

te jene njehere dakort

atehere do te vrapoj te ti

do te them ”TE DUA FORT

 

 

 

Nese loti ne sy

Te pikon ngadal

Kujtoje zemren time

Qe dikur ta pata fale.

Nese e ndjen zemren

Aq te lenduar

Kujtoje si ndjehesha une

Kur me pate tradhtua

 

 

 

Merre zemren time

Dhe me te jeto

Ateher do ta kuptosh

Se ky shpirt ty te do.

Nese ti nuk vjen

Mos me ler te pres

Merre jeten time

dhe lerme te vdes.

Merri syte e mi

Dhe me ta shiko

Ateher do ta kuptosh

Qe moti te njoh

 

 

 

Nese ty te flihet mundesh ne krhet e mi te shtriehsh

Nese syt te lotojn lermi mua ti pastroj

Te gjitha per ty do i bej vete me ler te dashuroj

Se syrin tend dua ta shikoj se trupin tend dua ta ledhatoj

Se zerin tend dua ta ndegjoj se pa ty smundem te jetoj

 

 

 

 

J-u me pyesni kend e dua

U-sa pyetje e leht per mua

V-etem shkronjat vertikalisht lexoni

E-sa shpejt do ta kuptoni

 

 

 

Pse me lendove

kur me the se me dashurove

por un prap te dua

dhe pse ti u talle me mua

 

 

 

Ne këtë natë të qet

Pran dritares qendroj

Shiqoj yjet lartë

dhe për ty mendoj

naten e mir

gjumin e ëmbel

kon ta don zemra

e pavsh në ënderr

 

 

 

Jetoja me 1 shpres por ti mua ma vrave

Jetoja me 1 pik loti por ti mua ma thave

Jetoja me 1 zemer por ti mua ma coptove

Jetoja me 1 besim por ti mua me tradhtove

Jetoja me 1 enderr por ti mua me zgjove

Jetoja me ty por ti nga une u largove

 

 

 

Zemren ma coptove

Jeten ma trete

Prej asaj dite

Ne zemer me mbete !

Ndoshta e din qka eshet dashuria por ma mir vdekja se trathtia !?

Sot ne zermren time

Esht nje pikellim i zi

Keta qe e dua

Don mem lann

Vetm

 

 

 

 

Me fal nese kur ste harroj

me fal nese dashurin mallkoj

me fal per lotet qe derdhe per mua

me fal o shpirt se ende ty te dua

 

 

 

kam deshir te vdes

per kete dashuri

por askush mos ta dije

se po vdes per ty

 

 

Te betohem ne zot

Me dor mbi Kur-an

Qe te dua shuum…

Dhe jet ty te kam

 

 

 

Kaniher as ndjenjatt e miaa S`po muj mej Kuptu

Qaq shum qe t`Urrej weq edhe 2her ma shum T`duu

Munohna met harru po Zemraa nuk t`harronn

Edhe un kom me jetu pa ty,Kur ti pa mu Jettoonn

 

 

 

Sonte po tretem ne vetmi. Sonte lotet

jane ber miqte te mi Sonte kjo dashuri

po vdes behet shkrum e hi . Sonte po

te them se fajtor i vdekjes sime je vetem ti

 

 

 

Sa veshtirë ta lutesh dike qe ska meshirë…

Ta duash dike qe se njeh dashurinë…

Te durosh kur nuk mundesh…

Te behesh e verber kur te gjitha i sheh…

Te behesh e marrë edhe pse nuk je…

…Te qeshesh me zë,kur shpirti te loton…

Ta duash diko,kur aspak ste don

 

 

 

 

dy zemra u deshen dikush i ndau

dy zemra u dashuruan dikush i vrau

dy zemra jetuan dikush i varosi

dy zemra buzqeshen dikush i plagosi

 

 

per ty jam

ne zemer ty te kam

per ty vdes

vetem mua te me kesh

per mu je cdo gje

me ka marr malli

ta degjoj at ze

me ka marr malli

te te shikoj

me ka marr malli

te te perqafoj

 

 

 

Nese te pyet dikush çka éshté jeta…thuaj nje udhtim deri te vdekja

Nese te pyet dikush çka éshté vdekja…thuaj nje mik qè s’mund te ik nga jeta

Nese te pyet dikush çka éshté Dashuria…thuaj nje dhurat nga Perèndia

Nese te pyet dikush cilen e zgjedh nga keto tè trijat…ti thuaj Dashurin se nga kjo me vin te dyjat

 

 

 

 

Mos kerko meshir prej shpirtit qe dikur ke lenduar,

mos kerko dashuri prej zemres qe vet ke refuzuar,

mos kerko puthje nga buzet qe jan thare,

mos kerko te bashkohen dy njerez qe jan ndar,

mos kerko te shkuaren ne te ardhmen ta kthesh

 

 

 

Zemra ime ty te don, ajo veç per ty jetonnn!

Je dhurata me e madhe, vetem ty te enderronnn!

Per mua pa tyy nuk ka kuptime jetaaaa!

Shume gjate te kerkova dhe me ne fund te gjetaaaa

 

 

 

 

Hape zemrën të hyj mbrenda

mbylle shpejt se u qmenda

dora shkruan zemra ndikon

ktheje letrën nese mendon

 

 

 

 

Prit prit, mos bjer ne gjum,

Se dua te them te dua shum,

Naten e mir e gjum te embel,

Me jep nje puthje e me shih ne enderr

 

 

 

Hapi krahët lartë në qiell,

ti për mua je diell,

por i lumtur prap nuk jam,

se TY afër nuk të kam

 

 

 

Qme duhen syt

kur nuk shihemi?

Qme duhen kembet

kur nuk takohemi?

Qme duhen krahet

kur nuk perqafohemi?

Qme duhet zemra kur

nuk dashurohemi

 

 

 

Malli për ty zemrën ma kalli

eja te unë një puthje ta fali

puthja ime e ëmbël si qershi

kur të më puthish mua

e kupton fjalën dashuri

 

 

 

 

Në kalendar ditët si shoh

unë vdes e ti jeto

si nuk frigohesh prej perendisë

ka me të mallku zjarri dashuris

 

 

 

Dashuria është akullore

që zemrën ta freskon

por është edhe zjarr

që zemrën ta pervlon

Nëse ndahem nga ti

do të qaj ditë e natë

do ta mallkoj nanën

që me lindi pa fatë

 

 

 

 

 

Kur bisedoj me të dashurën

krejt i harrojë

pa ty nuk vdes

as s’mund të jetoj

Në këtë natë të qetë

fryen një erë e lehtë

e kujtoj të dashurën

por në zemër me vretë

Pse të dua kaq shumë

unë as vetë se di

ndoshta me kanë dehur

puthjet qe mi dhurov ti

 

 

 

 

Shyqyr që shkove

e qafen e thefsh

syt mos ti pafsha

e kurrë mos u kthefsh

 

 

 

 

Nëse ke sy shiqom

nëse ke vesh ndëgjom

nëse ke shpirt sherom

nëse ke zemër dashurom

 

 

 

Fjala është fjalë

besa është besë

mos mendoni vajza

se dashuria është interes

 

 

 

 

Nje bilbil i bukur shume net po kendon

Dashurin e humbur me lot po e vajton

Ai bilbil i bukur mee ze qe po qan

Dashurin e humbur me lot po e lan

Ate bilbil te gjore

Ska me kush qe e ngroh

Plaget e tij ne zemer ska me kush qe ja sheron

Ai bilbil dale nga dale po dobesohet

Zemra e tij ngadale po dobesohet

Vajto bilbil vajto, per fatin tend te zi

Se edhe mua me ngjau…

E njejta “TRADHETi

 

 

 

 

 

Pse jemi të ndarë dhe s'jemi të bashkuar

Pse sytë e mi rrjedhin vetëm lot

Ndaqë jemi larg dhe s'të përkëdhel dot

Zemra ndjen dhëmbje dhe me sndjen gëzim

Sepse ti mungon në kraherorin tim

 

 

Kur mendoj për ty

Ethe shpirti më lëshon

mendoj për gjënë më të bukur

mendoj për dashurinë tonë

 

 

 

 

Pyeta shpirtin dhe ndjeva se po vante

Pyeta dorën dridhje degjova

Pyeta syrin ai lotonte

Pyeta zemrën veç ty të dashuronte

 

 

 

Disa herë në ëndërr, trupin ta kam puthur

Mëngjesi më ka gjetur, për ty duke qarë

Do të kisha jetuar, lumturine e kësaj botë

Veç ta dija , a jam ëndrra jote

 

 

 

 

 

DUA TË JEM FILXHAN

TË JETOJ NË BUZËT E TUA

QË SA HERË TË PISHË KAFENË

TË MË PUTHËSH MUA

 

 

 

 

Fjalën dashuri është e lehtë me e thënë

Se dashuri të vërtetë, vështirë është me gjet

Që kurë të pata parë, aspak skam fjetur

Se emri jot në zemër më ka mbetur

 

 

 

Më mundon trishtimi e dhimbja që ndjej

Me sytë e përlotur të kërkoj, por stë gjej

Më mungon ngrohtësia e shpirti më dhëmb

Askujt nuk i trembem, por largësia më çmënd

 

 

Hyra në banjo, me pastru fytyrën

Duke mendu për ty

Theva pasqyrën

 

 

 

 

Një e dua një e dashuroj

për një vuaj, për një jetoj

nëse është e mundur jetën ja dhuroj

që unë të vdes e ajo të jetojë

 

 

 

 

Nëse të dhëmb Zemra

mos mendo që është infakt

Zemra kërkon Zemrën

e bëhet merak

mos shko te mjeku

të kërkosh ndihmë

Eja te unë

TË TË FAL DASHURIN

 

 

 

 

Ti je puthja që dua të shijoj

Ti je jeta që dua të jetoj

Ti je shikimi që më mungon

Ti je ai që zemra " Dashuron

 

 

 

Që të dua nuk kam faj!

Që më do pse s'më thua?

Ç'farë ti bëj unë zemrës time

që me ty u Dashurua

 

 

 

Lumturin qe patem ende e kujtoj kthehu po t

e lutem se smund te harroj , isha i lumtur ne përqafimet tua nuk mund te harroj por te

dua i kujtoj çastet e jetes

son kthehu po te lutem kthehu sa sështe vonë

 

 


Love Poems

Posted by WebMaster on September 22, 2011 at 8:40 AM Comments comments (0)

 


 

I want to be the one.

I want to be the one

You see in your dreams,

The one that wont make everything

Rip open at the seams.

I want to be the one

That makes you happy inside,

The one you run to

When the world makes you wanna hide.

I want to be the first one you look for

When you walk in a crowd,

The one you miss

When Im not around.

I want to be the one

You show off to your friends,

The one you wont leave standing alone

With no one to cry to in the end.

I want to be the one

Who picks you up when you fall,

The one you want to talk to,

The first one youll call.

I want to be the one you look at

And say he’s the one

 

 

The Seven Glasses

 

To cast this spell, you need 7 glasses, 7 copper's coins (all the 7 coins must be of the same type), water, and salt.

 

Instructions of the spell:

 

Fill the 7 glasses of water, add a few of salt, and remove it; allocate 6 of the 7 glasses over a table forming a circle; now, you must put one coin of copper under each one of the glasses ; in the middle of the circle allocate the seventh glass of water, and the seventh coin of copper under this glass; now, allocate the photo of the person you love over the glass, and your own photo under the glass (and under the coin of copper); you must look at the conjunt some minutes each day, and repeat 7 times:

 

 

The Fire’s Love Spell

 

To cast this spell, you need a green candle, the photo of the person you love, and a green vegetal string.

 

Instructions of the spell: in a friday, with the moon in crecent phase, Take the photo of the person you want to love you; attach the photo with the green strings giving 7 circles around the photography; now take the green candle, turn it on, concentrate in the photography of the person, and repeat innerly "X (Name of the person), you are attached to me with a link of love forever)", then, fire the photography firing it with the green candle. The cinders must be thworn to water.

 

CAU-----

 

 

The Mantra of Love

 

Instructions of this spell: let's say your name is John, and you love Mary; you want to cast this spell to make Mary to love you with all her heart, well.

 

You must write in a paper "John loves Mary"; now take this sentence, and you must reverse it totally, so the final sentence would be "yram sevol nhoj", now, write in with green color in a new paper and without spaces: "yramsevolnhoj"; you must carry over you all the day, and if possible, all the night, this paper. The more time the better; seven times a day, you must take the paper, and read with high volume, nearly screaming; you must read it letter by letter, not in conjunt, so you must pronounce


Poezi 2011

Posted by WebMaster on July 30, 2011 at 9:35 PM Comments comments (0)

 

________________________________________

Mes akullnajave të shpirtit

________________________________________

Mes akullnajave të shpirtit Vrapoja,

Të gjeja vullkanin e dashurisë.

Por më kot më kot u lodha

Mes akullnajave vullkan skish.

Një fjalë e pathënë mbeti.

Një varg që kurrë nuk u shkrua,

Kujtimin tënd thellë në zemër Groposur

Pluhuri I harresës e ka mbulua

Unë hesht ti hesht

Kush të flasë?

Unë qesh ti qesh

Kush të kujtojë Tiktakët e zemrës

Qeë nuk pushojnë?

________________________________________

________________________________________

Bukuria!

________________________________________

Njerëzit nga bukuria mos I shiko

Se ajo shpejt të gënjen

Të tjerat shihi dhe mendo

Pastaj thuaj më pëlqen

________________________________________

________________________________________

Bukuria!

________________________________________

U prish bota, u prish dynjaja,

dhe hupi krejt marrja.

Ra fustani, dul miniqi,

ma shum se shkolla, punon kafiqi.

Del plaku ne qershi,

e hek plistin mu ba mafi....!!

________________________________________

________________________________________

Dhimbje në Zemër

________________________________________

Avione që ulen

Të tjerë qe ngrihen

Valigje që zbrazen

Ëndrra që fiken

Sy të përmalluar

Një lot I patharë

Buzë që dridhen

E s’thonë dot nje fjalë

Një zemër e lodhur

Nga zhgënjimi tkurrur

Një ëndërr e tretur

Në shkretirë në pluhur

Një yll që më ndjek

I heshtur nga lart

Me lodhi gjithcka

Shpirti mu plak

Më lodhi ky fat

Më hedh e më pret

Dhimbja sot qan

Më lodhi kjo jetë.

________________________________________

________________________________________

Kush?

________________________________________

Kush troket sonte në derë?

kush me fal pak dritë në terrë?

kush jeton sonte për mua?

kush më thotë sonte TË DUA?

________________________________________

________________________________________

Në udhëkryqin e zemrës time!

________________________________________

Në udhëkryqin e zemrës time,

Ke kujdes.

Mos e humb rrugën,

se aty të pres.

________________________________________

________________________________________

Loti

________________________________________

I ra zemrës e biroj,

I ra gurit e shkatroj,

I ra lules e vyshku,

I ra hekurit e dryshku.

________________________________________

________________________________________

Të vështira jan ditët

________________________________________

Të vështira jan ditët,

kur syri të loton,

kur zemra nuk e gjenë

atë që shum e don.

________________________________________

________________________________________

Helmi i zi

________________________________________

E kam një kuti

me helm të zi

Nëse do të fejohesh për tjetrin

unë do ta pi!!!

________________________________________

________________________________________

Te bollnica

________________________________________

Te bollnica të takova

propozimin ta çova

taj knishkën e oviratshe

sejvin ma capatshe. ;-)

________________________________________

________________________________________

Dashuria

________________________________________

Kur të pash më lindi simpatia

Kur më buzëqeshe e dita se qenka dashuria,

por kur më fole e dita

që dot më thuash TË DUA

kët e vrejta nga buzët e tua.

________________________________________

________________________________________

Më the.....

________________________________________

Më the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,

Më the TI AMO mu duk mashtirm,

Më the ICH LIEBE DICH syt mi qorove

Më the TË DUA zemrën ma gëzove!

________________________________________

________________________________________

Në emër.....

________________________________________

Në emër të jetës

Jeto për mua!

Në emër të dhimbjes

Vuaj për mua!

Në emër të dashuris

Më thuaj TË DUA!

E kur të vdes un

Ti të jesh me mua!

________________________________________

________________________________________

Një këshill

________________________________________

Një këshill: ke kujdes!

Një kërkes: mos ndrysho!

Një dëshir: mos më harro!

Një genjeshter: nuk të dua!

Një e vërtet: më mungon për jetë!

________________________________________

________________________________________

Dy zemra

________________________________________

Dy Zemra lindin

Dy Zemra qeshin

Dy Zemra qajnë

Dy Zemra vdesin.

________________________________________

________________________________________

Nuk më duhet

________________________________________

Nuk më duhet kjo jetë

Nuk më duhet kjo rini

Kur s'të kam afër meje

Gjithmonë do të vuaj për ty

 

________________________________________

________________________________________

Mos i beso askujt

________________________________________

Mos i beso askujt,

e mos e urrej veten

por më beso mua,

që për ty e jap jetën.

Edhe pse je larg,

asgjë smë pengon.

Largësia na ndan,

Dashuria na bashkon!

________________________________________


Histori Romantike

Posted by WebMaster on July 12, 2011 at 7:40 PM Comments comments (0)

 

Dikush ka thënë se jeta është një ëndërr dhe më

e keqja fillon kur fillon të zgjohesh. Zgjimi është vdekja e shpejtë

pasi çdo gjë është iluzion.

Unë nuk e besoj këtë.Mendoj se ne futim në jetën tonë ëndrra pa fund, pasione e iluzione. Ka raste kur eci në

rrugë symbyllur duke i besuar instinkteve të mia e pasioneve që më

shtyjnë në rrugën e jetës duke me dhuruar buzëqeshje e një zjarr të

brendshëm. Por unë jetoj vërtet, ndiej .. nuk jam vetëm një spektator

pasiv në këtë skenë botërore.

Shekspiri e ka quajtur teatër : një iluzion pamor, mashtrim duke u shtirur si personazhe që ndoshta nuk

ekzistojnë fare po ne mendojmë se ekzistojnë. Ai ka jetuar shekuj më

parë kur pas maskave të femrave në teatër fshiheshin meshkuj që nuk

dinin asgjë për botën e femrës. Ajo botë e errët e fshehur pas mureve e

fustaneve të gjatë e korseve mbytëse, botë e femrave kukulla që linin

në duart e meshkujve gjithçka:jetën e të ardhmen e tyre.

Po shpirti nuk blehet apo komandohet si një makinë. Ka disa nyje që prodhojnë

shpresa e iluzione të cilat askush nuk mund ti drejtojë. Natën kur

mbyllim sytë ne ëndërrojmë pa i menduar ëndrrat, thjesht duam të

qetësohemi , të shplodhim trupin e mesa duket vetëm mes ëndrrash mund

ta arrijmë paqen.

Një buzëqeshje krijohet në buzët e njoma të

trëndafilta të një foshnje kur lundron mes ëndrrash. Të duket sikur

bota është më e bukur, sikur sheh dritë kudo e yjet shkëlqejnë më tepër

atë natë, vetëm prej një buzëqeshje të pafajshme.

Kur mendon për dashurinë tënde, atë që do më tepër në këtë botë, atë që të bën të qash

e të qeshësh përsëri mes lotësh, atëherë mendja jonë kalon si në një

paradë të vërtetat dhe iluzionet që i ke hedhur si një mantel kësaj

dashurie. Asgjë nuk është perfekte në këtë botë asnjë person po

fantazia e ky shpirt i pabesueshëm që njeriu e ruan nga dallgët e jetës

si thesarin më të shtrenjtë, të bën ta besosh se idealja ekziston.

Realja me të vërtetat e hidhura lihet mënjanë një çast dhe e vë kokën

në jastëkun e ndjenjave ..fillojnë të krijohen imazhe të thuren ëndrra

të këndshme e ti mbulohesh nga një gaz i brendshëm që vetëm ti e sheh e

ndjen. Edhe ajri bëhet plot aroma dhe sytë mbulohen nga një mjegull

lulesh e ngjyrash gati të tejdukshme, ylbere të pafundta e dritë

ëngjëjsh.

Iluzionet të pushtojnë zemrën dhe aty ke gjithçka të

nevojitet. Vjen dikush që të prek shpatullën e të pyet për diçka e

zgjohesh. Sheh se je ulur diku e ndien ndoshta ftohtë. Jeta është kjo,

zgjohesh në një moment. Mendja fillon të punojë përsëri me llogjikën

dhe zbarkon në realitet duke mbartur pak nga ai gaz i brendshëm

lumturie. Flet e sytë të shkëlqejnë, optimizmi të jep një dritë të

purpurtë në fytyrë. Sa e lehtë është të ndihesh më mirë , mjafton një

dorë e vogël iluzioni.

Përfundimisht jeta të duket jo aq e keqe.

“Unë qenkam I lumtur e nuk e dija?”-pyet iluzioni yt, ai zëri i dytë që

çdokush e ka brenda vetes.

Ne jemi ujë, ajër dhe ëndrra. Formula

sekrete e krijimit të njeriut. Sa i thinjur dhe i hidhur është ai

shpirt i zbrazur nga ëndrrat.

Fantazia vdes kur njeriu e dëbon vet dhe atë njëçik që i mbetet brenda e vret me trishtim realiteti.

Por jo gjithmonë vret realiteti. Ai të dhuron shpresa. Hirushja e

Borëbardha na kanë ndjekur në fëmini me atë moralin e fitores së të

mirës mbi të keqen dhe ne ndjekim këtë fill duke menduar: “Po, dashuria

fiton mbi urrejtjen, e mira mbi të keqen, pse jo?”

Jeta është kaq e bukur sepse ka larmi. Ka hidhërim po ka dhe gëzim, ka të qara po ka

edhe të qeshura, ka hije po edhe dritë, ka pleqëri e vdekja po ka dhe

fëmijëri e jetë.

Jeta një zhurmë midis heshtjes ka thënë Isabel Allende.

PO

një zhurmë plot të papritura, iluzione nën diell e pluhur yjesh. Nëse

guxon jeto shijo pluhurin e yjeve, kupat e ëndrrave piji deri në fund e

lësho një pasthirrmë kënaqësie, trego çfarë ndien e ndaje lumturinë.

Lumturia është një krijim i bukur i njeriut. Ka shume zhurmë brenda, shumë

energji shumë fjalë tinguj shumë botë. Pihet në doza të vogla e ndarë

mes njerëzish se e tëra njëherësh të vret. Shpirti i njeriut është aq i

pafund po zemra është kaq e dobët , kjo shoqeri ndan çdo gjë: dashuri e

shpresë.

Një pikëz të qeshure bën dy buzë të tjera të hapen, një ëndërr e treguar me pasion frymëzon ëndrra të tjera.

Pak zhurmë krijon zhurmën tjetër në këtë jetë.

Sa i bukur zinxhiri i jetës, shkon pafundësisht e rikthehet përsëri te ne.

Jeta e njeriut: ujë, ajër e ëndrra të veshura në iluzione e ndjenja… Sa pak kemi nevojë për të qenë të lumtur!Rss_feed